100-wattaren

Statyetter för fungerande kommmunikation

2010 fick vi i uppdrag av Sveriges Annonsörer och Sveriges kommunikationsbyråer att formge den nya statyetten till branschtävlingen 100-wattaren. Statyetten är tänkt att stå som ett konstverk på byråernas kontor och påminna om tävlingen under årets alla dagar. Tävlingen arrangeras idag av Sveriges Annonsörer.

100-fattaren blev 2021 en egen kategori i 100-wattaren. I 100-fattaren tävlar bidrag som långsiktigt och strategiskt jobbar för en positiv effekt för planeten, samhället och företaget. I samband med att 100-fattaren blev en egen kategori tog vi fram det röda hjärtat som en symbol för kategorin.

Fotografer:  Teodor Axlund, AXL Media samt Pax Engström

100W_Pax_Engström_LI
100W5_Pax_Engström_ST

Om tävlingen

100-wattaren har arrangerats sedan 1990 och belönar kommunikation som fungerar, det vill säga marknadsföring och kommunikation som gett bevisad effekt. 100-wattaren handlar om kommunikationsinsatser som skapar påvisbart värde genom att påverka målgruppens beteende, och därmed uppdragsgivarens verksamhet, i önskad riktning.

De nominerade bidragen bidrar till att höja kompetensen i branschen genom att vara goda exempel på hur kommunikation kan mätas och utvärderas i relation till hur den skapar kommersiell nytta och inspirera andra att utvecklas.